Jdi na obsah Jdi na menu

Bota jménem Melichar

bota.jpg

Bota jménem Melichar

Rodinný, komedie, Československo, 1983, 71 min

Režie: Zdeněk Troška

Hudba: Karel Vágner

Hrají: David Rauch, Tomáš Růžička, Martin Šotola, Magdalena Ledvinková, Michaela Krešlová, Regina Zahradníková – Řandová, Milada Štýbrová, Jana Vaňková, Dana Syslová, Alena Karešová, Jiřina Jirásková, Jiřina Jelenská, Václav Mareš, Eva Salzmannová, Růžena Rudnická, Jaroslava Tichá, Jaroslav Toms.

 Obsah:

Prvního září začíná nejen školní rok, ale také mozaika více či méně úsměvných příhod, které prožívají žáci i učitelé jedné pražské školy. Ať už je malý prvňáček Honzík, který má plán jak s pomocí pětek na vysvědčení propadnout zpět do školy, jehož starší sestra Jolanka, které se líbí vtipem sršící spolužák Radim a neúmyslně se stane podezřelou z krádeže luxusních bot nebo mladá učitelka Adámková, která není schopná přinutit školníka k odvozu nasbíraných kaštanů a smůla se jí nepřestává lepit na paty. Neustále jí totiž padají sešity, poláme nový botník na který omylem sedne a neustále  je kárána ředitelem za to, že při přecházení tříd z jedné budovy školy do druhé zapomíná zamykat dveře. Situace neprakticky řešeného školního areálu nutící žáky i učitele několikrát denně přecházet z jedné budovy do druhé se stane ještě vážnější v okamžiku, kdy se začnou ztrácet odložené bundy. Naštěstí Honzík, který v areálu školy zahlédne neznámou paní. Když se mu nepodaří informovat Radima, pustí se do pronásledování sám.

Zajímavosti o filmu:

  • Bota jménem Melichar byl celovečerním debutem Zdeňka Trošky. Ten se práce na něm ujal poté, co pět režisérů před ním scénář odmítlo realizovat s připomínkou, že příběh je pouze o dětech a o tom se tradovalo, že filmař má tři nepřátele – děti, zvířata a sníh. Zdeněk Troška tehdy jako pomocný režisér dokončil práci na filmu Krakonoš a lyžníci, který obsahoval všechny tři nepřátelské elementy a i když se zpočátku rovněž zdráhal tak nakonec nabídku na natočení Bota jménem Melichar přijal.
  • Film získal celkem 19 ocenění, doma i ve světě.
  • Natáčení probíhalo v průběhu října až prosince roku 1982 za plného školního provozu, Mezi protagonisty bylo mnoho žáků i učitelů pražské ZŠ Bítovská, kde natáčení probíhalo.
  • Do konkursu na roli Michaely Lamkové, kterou nakonec hrála Milada Štýbrová se přihlásila i Veronika Kánská, která později ztvárnila Blaženu v trilogii Slunce, seno…

Chyby ve filmu:

  • Ve scéně, kdy se učitelka žáků první třídy zeptá, kdo má službu, nechá jednu z žákyň zapsat všechny kdo zlobil. Školáci, ale ještě neuměli psát.
  • Ve scéně kdy chce učitelka aby někdo ze žáků přišel opravit odpad v kuchyni říká, že je školník mimo školu. Když ale Radim (David Rauch) odpad opravuje, školník je slyšet v rozhlase jak varuje aby si nikdo nesedal na botníky.