Jdi na obsah Jdi na menu

Netahejte africké hady za ocas, varuje Zdeněk Troška

11. 7. 2009

 Troška nepraktické švandy zní distribuční slogan připravovaného filmu Doktor od Jezera hrochů, který podle oblíbené humoristické knížky Miloslava Švandrlíka natočí režisér Zdeněk Troška. V příběhu přeneseném ze začátku 80. let do současnosti vylíčí příběh mladého lékaře působícího v Africe, kterým manipulují ambiciózní manželka a tchyně. Natáčet se bude i v Keni, u afrických jezer Nakuru a Itibo.

"První záběry v Praze vzniknou 14. července, v Africe budeme točit v říjnu," řekl ve čtvrtek novinářům Troška. Hercům, kteří před odjezdem absolvují povinná očkování, poradí, aby nehladili pavouky a netahali hady za ocas.  

Hlavního hrdinu, který je slušný a skromný dobrák - a proto taky nic nemá, ztvární Jaroslav Šmíd z pražského Švandova divadla. Podle své role se má bát všech zvířat - ovšem ze kterých má doopravdy strach dnes neprozradil. Prý proto, aby to nemohlo být v Africe zneužito proti němu.

"Konkurzy jsme na černém kontinentu při jarních obhlídkách nedělali. Všichni tam jsou vlastně stejní, casting by byl zbytečný," odpověděl Troška na dotaz týkající se obsazení Afričanů.

Manželku hlavního hrdiny ztvární Tereza Bebarová, jeho tchyni Eva Holubová a rodiče Jitka Smutná a Oldřich Navrátil. Na plátně se objeví i Adéla Gondíková, Jitka Slavíková, Jiří Langmajer, Sandra Pogodová, Miroslav Vladyka, Michal Novotný, Bob Klepl a hollywoodská herečka českého původu Edita Brychta. Do USA emigrovala s rodiči jako sedmiletá v roce 1968. Před lety ji obsadil Jan Svěrák do filmu Akumulátor.

Producentem česko-slovenského koprodukčního projektu s rozpočtem 30 milionů korun je Marek Veselický ze společnosti Farbyka Production a koproducentem firma XYZ film & production. Kameramanem bude Asen Šopov a pomocným režisérem Marek Kališ, který s Troškou a Zdeňkem Podskalským napsal scénář. Střihačem bude Dalibor Lipský a Miloš Krkoška složí hudbu. Do kin uvede tento snímek společnost Falcon koncem února příštího roku.

Knížka Miloslava Švandrlíka se od vydání počátkem 80. let dočkala díky čtenářské oblibě několika reedicí, stala se klasikou české humoristické literatury a podle Trošky dosáhla milionového nákladu. Její hrdinové jsou podle něj typickými produkty ryzí české mentality. Příběh tvůrci přenesli do současnosti. Hlavním hrdinou je lékař Čeněk Dobeška, smolař a pesimista, vyhnaný svou ženou a tchyní do Afriky coby zdravotní dozor. Na černém kontinentu se však dostává do nečekaných dobrodružství.

 "Švandrlíkův humor mám rád už od čtvrté třídy. Odebírali jsme tehdy časopis Pionýr, ve kterém vycházely jeho neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka," řekl Troška, který má tyto stránky dodnes vystříhané.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář