Jdi na obsah Jdi na menu

Ze zákulisí výroby posledního dílu slavné trilogie z Hoštic

1. 4. 2010

Kvůli problémům s tehdejším režimem musel režisér Troška z prvního a druhého díluObrazek vystříhat několik metrů filmu, aby to prý neuráželo socialistické zemědělství. Přitom právě tyto komedie jsou věrným obrazem toho, jak to v osmdesátých letech na jihočeském venkově vypadalo. Cenzura však byla ničím ve srovnání s problémy, které tvůrcům přidělala Jiřina Jirásková!

Herečka, která byla od svých osmnácti let až do sedmdesátých let zapálenou komunistkou, se prý Troškovi pěkně odvděčila v době, kdy byla z KSČ vyhozena a nesměla šest let hrát. „Zdeněk Troška ji tak moc do filmu chtěl, že řekl, že pro to udělá cokoli a zaručil se za ni i u tehdejšího vedení Barrandova. Jiřina hrála skvěle, ale to, co udělala těsně po revoluci, když se točilo Slunce, seno, erotika, to nebylo vůbec hezké,“ vzpomíná dneska jedna z členek tehdejšího filmového štábu.

Když byli štáb i herci na filmování »erotiky« v Hošticích připraveni, Jirásková alias řídící Hubičková nikde. Volali, sháněli a herečka jim oznámila, že si to rozmyslela a v ničem hrát nebude. „Prohlásila, že nebude v takovém fekálním díle vůbec účinkovat. Že ona to nemá zapotřebí. Velmi rychle zapomněla, co pro ni Troška i další lidi udělali, když si nesměla nikde ani škrtnout. Zdeňkovi to dalo hodně přemlouvání, snad před tou Jiřinou i klečel a ona nakonec souhlasila,“ říká očitá svědkyně.

Jiráskovou pak do Hoštic přivezla volha, ona z ní vystoupila a prý prohlásila. „No, tak teda souhlasím, ale dávám vám tři dny. Tři dny, a to ještě budu hodně zlobit,“ měla herečka sdělit jako primadona.

„Helena Růžičková tehdy seděla na židli, a byla na Jiřinu tak naštvaná, že kdyby ji někdo nedržel, asi by ji dala pár facek. Jenže to by ji asi zabila. Helena byla kus a Jiřina malá, hubená. Helena moc dobře věděla, co Troška pro Jiřinu udělal a nejen on a štvalo ji, jak se ona takhle odvděčila. Proto taky z toho filmu pak téměř vyšuměla, protože opravdu točila jen pár dní,“ dodává bývalá členka štábu.

 
 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář